Skip to content

Rodzaje snów


Sny mogą dotyczyć nas, naszych bliskich, jak też całego świata.
Pokazują sytuację obecną, możliwą przyszłość, rzadziej przeszłość.

 

Twoje sny są językiem Twojej podświadomości skierowanym do Ciebie. Toteż pomogę Ci w ich analizie, jednak proces łączenia tego, co nieświadome ze świadomym spełni swe zadanie wtedy, gdy ostatecznej interpretacji dokonasz sam.
Pierwszym etapem niech będzie próba określenia, do jakiej kategorii należy sen.

Otóż jeśli masz szczęście i trafiłeś na sen odzwierciedlający Twoją sytuację w sposób dosłowny, wtedy nie potrzebujesz nikogo, kto musiałby Ci pomagać w łamaniu kodów języka podświadomości. Jednak tego typu sny trafiają się rzadziej i na ogół pokazują jakiś ważny wycinek możliwej przyszłości.
Większość naszych snów aż roi się od symboli, dlatego większość ludzi, w tym także psychologów, uważa je ja produkt uboczny procesów myślowych, a nawet efekt niestrawności żołądka. Ten jednak, kto ma większą samoświadomość i przeznaczył na analizę swego snu więcej niż kilka sekund, wie, iż w snach może skrywać się niezwykle bogata głębia wiedzy o nim samym i o jego życiu.

Sny to podróże
do różnych projekcji umysłu.

Sny mogą dotyczyć nas, naszych bliskich, jak też całego świata. Pokazują sytuację obecną, możliwą przyszłość, rzadziej przeszłość (na przykład sny traumatyczne). Obrazują stan naszej psychiki oraz ciała (potrafią ostrzegać przed rozwijającą się w nim chorobą). Określają człowieka jako jednostkę wielowymiarową, połączoną z Całością.

Przyjrzyjmy się jednak najczęściej spotykanym rodzajom snów, zwłaszcza tym, które nadają się do interpretacji.

1. Sny zwykłe symboliczne

Przytrafiają się największej ilości osobom. Przedstawiają codzienne sytuacje, miejsca, postacie znane z życia codziennego. Warto się nimi zajmować do 3 miesięcy od ich wystąpienia. Starsze prawdopodobnie już się ziściły, czy to w Twoim ciele, w życiu lub tylko w zmianach dotyczących psychiki. Niektóre z nich niosą cenne informacje mogące pomóc w pracy nad sobą. Są jednak i takie, których analizy rzadko się podejmuję. Należy do nich pewien rodzaj
snów odzwierciedlających zachodzące w psychice procesy.
Taki sen przypomina bardzo, bardzo długi film przygodowy, w którym wątki plączą się ze sobą albo stają przed śniącą co rusz to nowe wyzwania. Najlepiej będzie, jeśli podam przykład takiej sennej wizji:

Długo wędruję przez las, szukając z niego wyjścia. W końcu wychodzę na drogę. Nieopodal zatrzymuje się auto, z której wysiada kobieta, która nagle zamienia się w osiłka i zaczyna mnie gonić. Uciekam do pobliskiego ogrodu. Pomiędzy krzewami porzeczek dostrzegam nieduże pająki przypominające zielone nasiona fasoli. Wyczuły moją obecność, więc i one zaczynają zdążać w moim kierunku. Siłą woli wyczarowuję gaśnicę i oblewam je pianą. Przypomina ona bitą śmietanę, z której wydostają się bąbelki i unoszą do nieba. Chwytam się jednego z nich, a on przenosi mnie poza ogród…

Nikt nie powiedział, że w tym miejscu sen się zakończył – może toczyć się dalej. W tym miejscu zapewne sam odgadłeś, dlaczego nie podejmuję się tłumaczenia tego typu snów: po pierwsze są za długie, a po drugie obrazują zachodzące w psychice śniącego procesy, które podczas trwania takiego snu już się dokonały – psychika sama wróciła do równowagi – po cóż więc do tego wracać.
Oczywiście w trakcie tego typu wizji mogą być przemycane istotne dla śniącego treści. Można więc je wychwycić i zająć się ich analizą.
Jakież to procesy nasza podświadomość przedstawia w formie takich długich „przygodówek”? Otóż w czasie gdy śnimy, możemy nabierać odwagi, uczyć się asertywności, lepszego prosperowania (sny o różnych sposobach łowienia ryb), pokonywać wewnętrzne blokady (przeskakujemy przez mury, wzniesienia, nasypy), przezwyciężać lęki (zmierzanie się z silniejszą od siebie groźną postacią), uwalniać od wewnętrznych ograniczeń (kruszenie kajdanek, wydostawanie się z ciasnych pomieszczeń na światło dzienne); pozwalamy sobie także na coraz więcej dystansu do problemów i wewnętrznej wolności (motyw latania, pokonanie przeszkody poprzez uniesienie się nad nią), dojrzewać emocjonalnie do związku, uczyć się brania odpowiedzialności za swe wybory czy po prostu przyswajać wiedzę wyuczoną na studiach.
Zwłaszcza w dzisiejszym świecie sporo staje przed nami wyzwań do pokonania, stąd psychika intensywnie pracuje nad: zasymilowaniem nowej wiedzy i umiejętności, poradzeniem sobie ze stratą, wykształceniem zdolności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Jeśli we śnie z czymś/kimś walczysz, dokądś zmierzasz, od kogoś uciekasz, a postacie zmieniają się, jak też środki lokomocji i Twoje sposoby działania, to najprawdopodobniej rozgrywa się sen odzwierciedlający jakiś ważny dla Twego umysłu czy sfery emocji proces.

Jak już sobie powiedzieliśmy, sny zwykłe, na ogół dotyczą codziennych spraw i miejsc, takich jak Twoje mieszkanie, zakład pracy czy biuro, współczesne miasto lub wieś, naturalnej wielkości roślinność. Jak to sny, mogą zawierać drobne wątki wykraczające poza znane Ci sposoby działania (takie jak: przejście po ścianie, obudzenie się osoby zmarłej, obecność w Twym domu dziwnej postaci czy spożywanie posiłku, którego nie znasz na jawie), jednak w większości kolory w takich snach są naturalne lub nieco zgaszone, a całe otoczenie wydaje się przypominać to, które mógłbyś spotkać w świecie jawy.

Natomiast kiedy kolory snu są wyraziste, atmosfera niecodzienna, jakiś obiekt, budynek czy drzewo jawi się olbrzymim, monumentalnym; kiedy masz do czynienia z siłą żywiołów, dostrzegasz dziwne zjawiska na niebie, w kosmosie, gdy znalazłeś się wśród przyrody dzikiej, nietkniętej ludzką stopą albo w prastarej świątyni, w miejscu mocy czy bibliotece, to masz właśnie…

2. Sen wielki czy inaczej archetypowy.

Tego typu sny pamiętamy bardzo długo, czasem przez całe życie i możemy je analizować nawet wtedy, gdy po nich minęło już wiele lat. Niejednokrotnie zawierają mit osobisty dotyczący śniącego, czyli przeznaczenie jego duszy.
Zapowiadają też krańcowe zdarzenia, takie jak wewnętrzne odrodzenie, nowy związek, przeprowadzkę, narodziny dziecka, a nawet czyjąś śmierć.
Podczas gdy ze snami zwykłymi możemy pracować, wpływając korzystnie na swoją psychikę czy wręcz dokonując pozytywnych zmian w życiu, to na konsekwencje snów archetypowych trudno wpłynąć – ukazują bowiem już nie tylko wolę pojedynczej osoby, ale duszy połączonej z ogólnym planem istnienia.
Sny archetypowe dzieci, a nawet ludzi dorosłych, mówią nawet, czym mamy się w życiu zająć tak całym sercem, do czego siebie w jedności z całym Istnieniem powołaliśmy.

Kiedy sen jest mieszany – znajdujemy w nim elementy zwykłe i archetypowe – możemy pracować nad sobą wykorzystując go jako narzędzie. Wtedy przyspieszymy rozwój swojej duszy.
Pośród w miarę klarownych, uporządkowanych snów zwykłych, jak też zwykłych z elementami archetypowymi trafiają się takie, które mogą zapowiadać pewne wydarzenia w przyszłości. Nazywamy je snami proroczymi. Jakkolwiek słowo „proroczy” nie musi tylko odnosić się do świata zewnętrznego – sny mogą również zapowiadać również procesy, które dopiero dokonają się w naszej psychice (np. sen o opuszczeniu cmentarza i wędrówce w stronę słonecznym, zielonym okolicom będzie stanowił zapowiedź rozstania się z przykrą przeszłością i wewnętrznego odrodzenia).

Sny dotyczące ludzi

Osobną kategorię stanowią sny dotyczące innych ludzi – kiedy np. Twój mąż ma problemy w pracy, Ty możesz o nich śnić tak, jakby były Twoje (odróżnić je można tylko po tym, że emocje, których podczas takich snów przeżywasz i zdarzenia, jakie są Twoim udziałem, zupełnie nie pasują do Twych zwyczajowych emocji, zachowań czy obecnej sytuacji) oraz sny telepatyczne, w których:

  • odwiedzasz kogoś podczas biologicznego snu, po prostu wędrujesz do tej osoby, ponieważ jej pragniesz, martwisz się o nią albo podświadomie chcesz ją poznać)
  • dusza osoby, na ogół zmarłej, odwiedza Ciebie.

Zachęcam Cię przede wszystkim do pracy ze snami zwykłymi, które, jak przeczuwasz, mogą dostarczać ważne dla Ciebie informacje, ewentualnie do wspólnego zastanowienia się nad snem archetypowym (choć symbolika tych ostatnich bywa trudna, obejmuje nieraz kody pochodzące z najdalszych czasów ludzkości).

Czy po przeczytaniu tego artykułu nasunął Ci się może na myśl jakiś własny sen i potrafisz go przyporządkować do odpowiedniej kategorii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook