Czy jesteś gotów dokonać radykalnego przeorganizowania w zakresie programów swego umysłu i życia?
Również na to, że moje słowa mogą wywołać złość, pomieszanie, lęk?
Przypomina wędrówkę po górach podczas burzy, kiedy leje deszcz, zacina wiatr, z drzew spadają suche gałęzie, a jednocześnie świeci słońce. Na tym górskim szlaku towarzyszy Ci Twój przewodnik, który trochę przypomina dobrego kumpla ze szkolnej ławki o specyficznym poczuciu humoru.
Ten przewodnik chwyta Cię za rękę i ciągnie po śliskich kamieniach, skałach, rozpadlinach, po miejscach mrocznych i dotąd nieuczęszczanych. Zachęca Cię nawet, abyś zdjął buty i poskakał boso po błocie. Jego propozycje wydają Ci się zwariowane. Mimo to masz z tej wędrówki sporo frajdy, a po niej czujesz się jednocześnie rześki i zmęczony.
Podobnie postępuje Twój przewodnik prowokatywny – dostrzega w Tobie i wywleka na powierzchnię Twoje traumy, urazy, kompleksy, lęki, problemy i ograniczenia. Pokazuje Ci je w krzywym zwierciadle, wyolbrzymia albo czyni nic nieznaczącymi, a wszystko to w atmosferze życzliwości i dobrej zabawy.
Wiosenna burza w górach sprawia, że na ziemi leżą połamane gałęzie, wokół płyną strumienie i panuje ogólny chaos.
Ale kiedy burza ustanie, to jeszcze tego samego dnia, a może za kilka dni, tygodni przyroda z powrotem wróci do równowagi.
Woda znajdzie nowe koryta i szlaki, z ziemi wykiełkują młode, soczystozielone rośliny.
W podobny sposób podczas sesji prowokatywnej Twój umysł będzie wyciągany z utartych szlaków i schematów reagowania. Stworzone zostaną nowe ścieżki neuronowe, skutkiem czego będziesz mógł spojrzeć na swoje sprawy z zupełnie nowych punktów widzenia, podjąć nowe decyzje, otworzyć się na lepsze możliwości.
W efekcie może wpadniesz na nowe pomysły w pracy, do swoich związków zaczniesz wprowadzać niebanalne sposoby komunikacji i zachowania; a może zmiany zajdą tylko w Twojej psychice, czego efektem będzie więcej spokoju, pewności siebie, poczucia sprawstwa.
Ponadto burza uodparnia. Ludzie mieszkający pośród dzikiej przyrody do zmieniających się warunków szybciej się dostosowują, są też psychicznie bardziej odporni na trudy życia.
Wszystko, co wokół siebie widzisz, jest grą umysłu, więc tylko żart może trafnie opisać tę abstrakcję zwaną rzeczywistością i pomóc Ci stworzyć do niej zdrowy dystans. Dystans ten sprawi, że to, co do tej pory Cię nękało, co wydawało się śmiertelnie trudne i poważne, skąpane w lekkim strumieniu humoru nabierze bardziej łagodnych kształtów – łatwiej przyjdzie Ci uporać się z traumą, lękiem, winą czy innym demonem, który dotąd Cię nękał.
…jeśli kto przywarł do idei, przekonania lub percepcji zbyt mocno, lub trwa tam zbyt długo, najpewniej prowadzi to do problemów i łez. Potrzebujemy w związku z tym innych perspektyw, a tych może dostarczyć humor.
/F. Farelly, J. Brandsma, Terapia prowokatywna, s. 111/
Dopóki testuję rzeczywistość, to nie zakleszczam się w jej percepcyjnej pułapce. A humor i użyte podczas sesji prowokatywnej narzędzia pomagają testować rzeczywistość. W rezultacie określam i konstruuję swoją wizję życia bardziej ostrożnie, sprawdzam swoje postawy, reakcje i potrafię je zmieniać, mogę też przyjąć nowe, bardziej otwarte punkty widzenia.
Jeżeli chcemy zachować zdrowie psychiczne, warto częściej zmniejszać natężenie powagi i częściej angażować wyobraźnię do wyrwania się ze zbyt sztywnej perspektywy lub krótkowzrocznego widzenia rzeczywistości.
/F. Farelly, J. Brandsma, Terapia prowokatywna, s. 113/
Twórcą terapii prowokatywnej jest amerykański psychiatra irlandzkiego pochodzenia Frank Farelly. Rozpoczął on swoją karierę zawodową jako uczeń Carla Rogersa, którego metoda nazywana jest terapią zorientowaną na klienta. W terapii rogeriańskiej terapeuta odnosi się do klienta z bezwarunkową akceptacją, przytakuje mu i go słucha.
Pewnego dnia Frank prowadził terapię w duchu rogeriańskim i popadł we frustrację. Zaczął więc wyrzucać z siebie to, co naprawdę myślał. Wywalił pacjentowi wszystko, co w związku z jego zachowaniem leżało mu na sercu, ze swoim irlandzkim humorem, i ku swemu zdumieniu odkrył, że to działa. Przez następne 40 lat rozwinął to we własną metodę terapii, która okazała się niesłychanie skuteczna, nawet wobec najtrudniejszych przypadków na oddziale zamkniętym szpitala.
Słowo terapia na ogół odnosi się do pacjentów lekarzy psychiatrów, gdyż dotyczy traum, ciężkich przeżyć i głębokich zaburzeń natury psychicznej. W przypadku gdy mamy do czynienia z osobami nazywanymi jako psychicznie zdrowe, możemy stosować wobec nich coaching – wspierać ich w określonych celach, wzmacniać, towarzyszyć im w codziennych trudnościach i zmianach. W życiu jednak nic nie jest tylko czarne ani białe. Dlatego osoba uznana za zdrową również może przeżywać emocjonalny kryzys, a temat pracy, życia rodzinnego i głębokich emocji splatają się ze sobą.
Podczas sesji prowokatywnej buduję atmosferę zaufania i stawiam wyzwania.
Prowokuję. Przerysowuję Twoje obawy, przekonania o sobie i świecie, Twoje automatyzmy.
Wszystko po to, byś nauczył się samodzielnie myśleć i bronić.
♥ Czy zatem chciałbyś uczestniczyć w sesji prowokatywnej w jej rozcieńczonej lub czystej postaci?
Będziemy mogli wspólnie „wyśmiać” opory przed dawaniem sobie spełnionego życia, przeszkody, w które dotąd wierzyłeś. Śmiech pomaga odzyskać dystans do ludzkich gier i zacząć żyć pełnią życia.
Czy będzie dla Ciebie w porządku, że:
- w sposób niekonwencjonalny będę stawiała przed Tobą wyzwania
- będę mówiła słowa działające terapeutycznie od zaplecza, nie od frontu
- ukażę role, które odgrywasz w swoim życiu w nieco przejaskrawionej postaci, po to, abyś mógł/mogła poczynić zmiany?
Czy jesteś gotów/gotowa na to, że wypłyną na powierzchnię ukrywające się w Twej psychice rany, emocje, urazy?
Również na to, że moje słowa mogą wywołać złość, pomieszanie, lęk?
Sesja uruchamia wewnętrzne procesy. Na ogół są to:
* konfrontacja z problemem
* dostrzeżenie własnych obsesyjnych, nerwicowych czy też samodestrukcyjnych skłonności w kategorii zabawnych zachowań, co pozwala nabrać do nich zdrowego dystansu i uwalnia od bycia ich ofiarą
* uwolnienie się, oddzielenie od tego, co nie służy
* spojrzenie na siebie, swoje życie, bliskie osoby i problemy z nowych punktów widzenia, co pozwala dokonać ich oceny na nowo
* dostrzeżenie nowych, bardziej korzystnych dla siebie, konstruktywnych rozwiązań problemowych sytuacji
* dostrzeżenie większego wachlarza możliwości
* wytyczenie nowych celów
* wskrzeszenie zdolności obrony własnego zdania
* dostrzeżenie w sobie twórczych potencjałów (pojawia się świadomość, że nawet jeśli nie posiadamy danej umiejętności, zawsze możemy się jej nauczyć, nabyć)
* branie odpowiedzialności za siebie i swoje życie, co sprzyja odzyskaniu poczucia sprawstwa
* pogłębienie poczucia humoru, wewnętrznej wolności i zdrowego dystansu do życia jako takiego
* wewnętrzne odrodzenie – stanie się inną osobą, na ogół bardziej silną, zaradną i wolną
* wewnętrzna integracja – ponieważ zaczynasz podejmować decyzje, Twoje podosobowości podporządkowują się Twej świadomej woli
* w niektórych przypadkach problem zostaje, choć jest zaakceptowany (przestajemy siebie za określone zachowanie obwiniać).
Wszystkie użyte narzędzia mają na celu:
- uczynić Cię osobą silniejszą,
- podnieść poczucie własnej wartości,
- otworzyć umysł na nowe rozwiązania,
- wzbudzić uczucie wolności
- i chwycić ster życia we własne ręce.
Czy jesteś gotów dokonać radykalnego przeorganizowania w zakresie programów swego umysłu i życia?
Jeśli tak, to wejdziemy w tę przygodę razem.
Niezależnie od tego, jak niekonwencjonalnych narzędzi użyję, będę po Twojej stronie. ♥
Sesje prowokatywne mają działanie terapeutyczne, wspomagają na wielu płaszczyznach i poziomach. Jednak w przypadku silnych problemów natury emocjonalnej, mentalnej czy zdrowotnej zacznij od pracy ze swoim psychologiem, psychiatrą, lekarzem lub odpowiednim ośrodkiem.